”Det känns som att vi fått helt nya fönster – skillnaden är enorm”

Exempelbild

Exempelbild

Exempelbild

Butiksägare Marcus Liffner, ICA Båstad, tröttnade på de inbrottsgaller som satt monterade i kontoret och lunchrummet – och valde att byta till Hammerglass ADD-On.

ICA-butiken i Båstad är nyrenoverad, generös till ytan och med ett välsorterat sortiment. Butiksägare Marcus Liffner månar om både kunder och personal, han vill att alla ska trivas.

– Det enda jag varit missnöjd med har varit de inbrottsgaller som suttit monterade i fönstren i vårt kontor och vårt personalrum, sammanlagt fem ganska stora fönster. De har gett en instängd känsla, ibland när jag suttit i Teams-möte så har personer i mötet skojat med mig och frågat om jag sitter i fängelse… jag bestämde mig för att göra något åt det.

Marcus har varit handlare i många år och han vet hur utsatt det är att vara butiksägare, sammanlagt har han varit med om cirka 10-15 inbrottsförsök i olika butikslokaler.

– Jag behövde ju behålla ett starkt inbrottsskydd, lika starkt som gallret gav, men jag ville slippa se skyddet. Hammerglass är ett lokalt företag och jag kände till en del av lösningarna så jag ringde och bad om en offert.

Truls Nilsson, säljansvarig Hammerglass Syd, var den som hjälpte Marcus Liffner till rätt säkerhetsprodukt.

– Eftersom det redan satt galler invändigt i alla fönster, som efterlämnade ganska stora och fula hål efter sig vid nedmontering, så blev den bästa och mest ekonomiska lösningen att välja vår Add-On U-profil. Den döljer hålen efter gallren och ger samtidigt ett mycket starkt inbrottsskydd, vilket var det primära säkerhetssyftet för kunden. Om butiken hade haft problem med glaskross på grund av vandalisering, t ex kastade stenar och liknande, så hade jag rekommenderat en utvändig Add-On-profil. Men i det här fallet så smälter Add-On U in i befintlig karm och man kan inte ens se att det suttit galler tidigare.

Marcus Liffner håller med:

 

– Vi känner det som att vi fått helt nya fönster, det är en enorm skillnad vad gäller utseende och trivsel. Jag tycker det är en prisvärd lösning, faktiskt mer prisvärd än jag trodde innan jag kontaktade Hammerglass. Galler är inte gratis, det ska man ju fundera över när man väljer säkerhetslösning, och att byta fönster helt och hållet är förstås ännu dyrare. Nu fick jag precis det skydd som jag behöver, samtidigt som jag har gett mina anställda en ännu trevligare arbetsmiljö.

 

Han pekar mot en byggnad tvärsöver gatan från ICA, där en lång rad med fönster ”pryds” av inbrottsgaller.

 

– Så såg det ut ungefär hos oss innan också. Galler är ju ett vanligt inslag i gatumiljön, framför fönster i marknivå. Men det ger en betydligt trevligare känsla utan. Jag är väldigt nöjd med mitt val, jag slipper oroa mig för inbrott och jag har samtidigt gjort något fint för mitt team. Det är ju de som bidrar till att verksamheten går bra och de är värda det bästa.

 

Så fungerar Add-On »

Installation

2025

System

Hammerglass Add-On U, invändig tilläggsprofil i fem fönster

Skyddsklass

Skyddsklass 2 SSF 1085 (motsvarar klass P7B enligt SS-EN 356)
RC2 enligt SS-EN 1627

Montering

HMG iNFRA

Fler referenser